Zakopane stoki narciarskie

Zakopane, wbrew chętnie powtarzanym opiniom, dysponuje całkiem przyzwoitą bazą dla narciarzy. Początkujący znajdą świetne miejsce do nauki pod Nosalem, po dwóch czy trzech dniach mogą spróbować swoich sił na Szymoszkowej - najpierw na małym stoku, następnie na większym. Kolejnym wyzwaniem będzie Harenda - tu można korzystać z wyciągów orczykowych dla początkujących i średnio-zaawansowanych lub z krzesełka z bardziej wymagającą trasą. Ukochanym stokiem zaawansowanych narciarzy i deskarzy jest Kasprowy Wierch.
W niewielkiej odległości od Zakopanego znajduje się kilka przyjemnych centrów narciarskich, do których dojazd zabiera od 15 do 30 minut. Najbliżej położone są Suche, Witów i Małe Ciche. Nieco dalej Rusiński Wierch, Koziniec i Litwinka w Czarnej Górze, Hawrań w Jurgowie i największy kompleks narciarski - Bania i Kotelnica w Białce Tatrzańskiej.
Poniżej przedstawiam króciutką charakterystykę wymienionych stoków narciarskich:

 1. KASPROWY WIERCH / Zakopane (www) to kultowy wręcz stok narciarski, jedyny w całej Polsce przypominający stoki alpejskie. Na szczyt Kasprowego Wierchu (1987m) wyjeżdżamy kolejką linową. Na górze mamy do dyspozycji dwie trasy - obie w górnym odcinku są bardzo trudne (czarne), a w dalszej części trudne i średnio trudne (czerwone). Z Goryczkowej do Kuźnic prowadzi łatwa nartostrada, natomiast zjazd z Gąsienicowej do Kuźnic jest trudniejszy i nie zawsze przejezdny. Trasę na Hali Gąsienicowej obsługuje nowoczesna, czteroosobowa kolej krzesełkowa, podczas gdy na Hali Goryczkowej narciarzy wywozi zabytkowy wyciąg z dwuosobowymi, drewnianymi krzesełkami... Trasy są piękne i wymagające, niestety nie mają sztucznego śnieżenia. Na szczycie Kasprowego Wierchu jest restauracja, przechowalnia, sklepik, toaleta i ski serwis. Narty / deski radzimy wypożyczyć w Zakopanem.
  Nasza strona o Kasprowym Wierchu - www.kasprowywierch.biz
 2. NOSAL / Zakopane (www) - cztery krótkie (150 - 220m, wyciągi orczykowe), łatwe trasy, szkoła narciarska STRAMA (specjalizuje się w kursach dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych), kilka wypożyczalni sprzętu, przyjemna restauracja, duży parking (płatny).
 3. SZYMOSZKOWA / Zakopane - dwie trasy (wyciągi krzesełkowe) - krótsza i łatwiejsza o długości 400m i dłuższa, nieco trudniejsza o długości 1300m, szkoła narciarska, ogródek narciarski dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu, restauracje (przyjemny szałas na stoku), parking.
 4. HARENDA / Zakopane (www) - trzy łatwe trasy (wyciągi orczykowe) o długości 100, 250 i 500m i dwie trudniejsze o długości 550m (orczyk) i 1000m (krzesełko), szkoła narciarska Hski, wypożyczalnie sprzętu, restauracje, małe lodowisko i trasa do narciarstwa biegowego, dwa parkingi.
 5. SUCHE / ok. 10km (www) - mały stoczek dla całkiem początkujących, średnio trudna trasa o długości 950m obsługiwana przez wyciąg krzesełkowy z dodatkowym wyciągiem orczykowym ustawionym w górnej części trasy, szkoła narciarska Ptak-Team, wypożyczalnie sprzętu, restauracja, parkingi.
  Dojazd: z Zakopanego jedziemy na Kraków i zaraz po minięciu skrętu w kierunku Bukowiny, skręcamy w lewo na Ząb.
 6. WITÓW / ok. 14km (www) - krótka trasa dla początkujących z wyciągiem orczykowym (120m) oraz kolej krzesełkowa obsługująca średnio trudną trasę o długości 1.100m, profesjonalny snow-park, szkoła narciarska Jagny Marczułajtis, wypożyczalnia sprzętu, dwie restauracje.
  Dojazd: z Zakopanego drogą 958 w kierunku Czarnego Dunajca.
 7. MAŁE CICHE / ok. 13km (www)- trasa dla początkujących z wyciągiem orczykowym (220m) na Polanie Zgorzelisko, dwa wyciągi krzesełkowe o długości 1250m i 750m obsługujące trasy łatwą i średnio trudną oraz wyciąg orczykowy o długości 600m z trasą średnio trudną, szkoła narciarska Fun Ski, wypożyczalnie sprzętu, restauracje przy stacji dolnej i górnej.
  Dojazd: z Zakopanego przez Poronin lub przez Murzasichle do stacji dolnej lub drogą Oswalda Balzera (kierunek Łysa Polana) do stacji górnej na Polanie Zgorzelisko
 8. RUSIŃSKI WIERCH / ok. 18km (www) - baby lift dla najmłodszych, dwa wyciągi orczykowe o długości 200 i 400 m (trasy łatwe) oraz kolej krzesełkowa z trasą łatwą i średnio trudna o długości 800 i 900m, tor do snow-tubingu (oponki), szkoła narciarska Ptak Team, wypożyczalnie sprzętu, karczma regionalna, parking.
  Dojazd: z Zakopanego przez Poronin (lub Murzasichle) na Bukowinę Tatrzańską i tu na rondzie w lewo, kierunek Wierch Olczański i Wierch Rusiński.
 9. KOZINIEC / ok. 20km (www) - stok dla początkujących z wyciągiem linowym, wyciąg orczykowy o długości 300m i wyciąg krzesełkowy obsługujący dwie trasy - łatwiejsza ma 1000m, a trudniejsza 800m, szkoła narciarska Ski Promotion, wypożyczalnie sprzętu, restauracja, parking. Warto tu zajrzeć, zwłaszcza z małoletnimi narciarzami, bo zwykle kolejki do wyciągów są tu znacznie mniejsze niż na innych, bardziej popularnych stokach. *karnet Tatry Ski
 10. LITWINKA / ok. 25km (www) stok dla początkujących z orczykiem, dwa wyciągi orczykowe o długości 400m - przy jednym trasa łatwa, przy drugim trasa średnio trudna oraz wyciąg krzesełkowy o długości 900m z trasą średnio trudną. Szkoła narciarska Sport Promotion, wypożyczalnia sprzętu, restauracja, parkingi przy stacji dolnej i górnej.
  Dojazd: z Zakopanego przez Poronin (lub Murzasichle) na Bukowinę Tatrzańską, następnie w kierunku Białki Tatrzańskiej i w prawo na Jurgów, a następnie 100m za mostem w lewo na Czarną Górę. Możliwy jest również dojazd przez Białkę Tatrzańską. Ze względu na niezbyt dogodny dojazd do stacji zwykle nie ma tu tłumów...*karnet Tatry Ski
 11. JURGÓW-SKI / ok. 20km (www) dwie krótkie (250m) trasy dla początkujących obsługiwane przez wyciągi orczykowe, dwie średnio trudne trasy o długości ok. 900m obsługiwane przez orczyk i krzesełko, trudna trasa o długości 1000m (krzesełko) oraz trasa łatwa z orczykiem o długości 400m położona na samej górze stacji. Szkoła narciarska Ski Plus, wypożyczalnie sprzętu, restauracja, parking.
  Dojazd: z Zakopanego przez Poronin (lub Murzasichle) na Bukowinę Tatrzańską, następnie w kierunku Białki Tatrzańskiej i w prawo na Jurgów.*karnet Tatry Ski
 12. KOTELNICA i BANIA Białka Tatrzańska / ok. 24km (www)- największy kompleks narciarski w okolicy Zakopanego: pięć wyciągów krzesełkowych o długości od 800 do 1300m, dwie ośle łączki z orczykami dla początkujących, dwa orczyki o długości 700m obsługujące trasy sportowe, snow park, trasa do narciarstwa biegowego, szkoła narciarska STOK, wypożyczalnie sprzętu, sklepy, restauracje, baseny termalne Terma Bialka, parkingi.
  Dojazd: z Zakopanego przez Poronin (lub Murzasichle) na Bukowinę Tatrzańską, następnie w kierunku Białki Tatrzańskiej i w lewo, za znakami Kotelnica. Możliwy jest również dojazd do górnej stacji jednego z wyciągów krzesełkowych (polecany w okresie wysokiego sezonu) - należy jechać tak, jak na Rusiński Wierch i dalej prosto.*karnet Tatry Ski
* karnet TATRYski - wspólny ski pass kilku ośrodków narciarskich, który można zakupić on-line >>>